SCHOOL LIFE
Extra-Curricular Activities

Clubs and Societies

Group

Chinese Cultural Society

Teacher Advisors

Ms. Cheung Wai Har

Ms. Yau Sui Kuen

Chairperson

Chong Kai Man (4C)

Vice-chairperson

Chan Pui Kiu (5B)

Secretary

 

Student coordinators

Li Tsz Wing (4B)

Cheng Hoi Yau (4D)

Li Pak Hin (5A)

Lau Wai Ting (4B)

Chan Wing Fung (4C)

Yuen Tsz Fung (5A)

Lui Cheuk Lam (5C)

 

Group

English Society

 

Teacher Advisors

Miss Nikki Bali

Chairperson

Law Kin Yi (5A)

Vice-chairperson

Li Hei Lok, Kiwi (4D)

Secretary

Fung Lok Ching (4A)

Financial secretary

Wong Cho Leong (4B)

Committee members

Leung Ho Lam (3C)

Lam Shing Hei (2C)

Cheung Wing Yee, Winky (2C)

Wing Yuet Yi (2C)

Wong Chun Miu (3C)

 

Group

Mathematics Society

Teacher Advisors

Ms. Tsang Yuen Mei

Mr. Liu Sin Wan

Chairperson

Lai Chin Hong (5D)

Vice-chairperson

Sze Chun Wai (5D)

Secretary

Kong Wing Kuen (4D)

Financial secretary

Wong Ngai Yin (4D)

General secretary

Wong Hau Ying (3C), Cheng Hiu Ching (3C)

Publicity secretary

4D Lam Kai Chak

 

Group

Liberal Studies Society

 

Teacher Advisors

Miss. Lau Sau King

Chairperson

Wong Yim (3D)

Vice-chairperson

Chong Tsz Ching (4B)

Secretary

Lee Hoi Ching (2A)

Financial secretary

Kei Lik Wang (3B)

Student coordinator

Mai Xi Yi (3B)

Publicity secretary

Huang Kai Wai (3C)

Leung Ho Lam (3C)

IT

Chueng Pak Hei (2A)

 

Group

Science Society

 

Teacher Advisors

Mr. Yuen Kam Hung

Ms. Law Shui Chee

Chairperson

Leung Ka Ming (5B)

Vice-chairperson

Wong Hok Chi, Marco (5D)

Secretary

Aw Wing Sum (4C)

Financial secretary

Leung Ching Ho (4A)

Committee Member

Lam Sui Kwan (3B)

Committee Member

Wong Man Ching, Hazel (3B)

Committee Member

Wong Lok Yan (3B)

Committee Member

So Tak Chun (2D)

 

Group

Computer Society

Teacher Advisors

Mr. Lee Wang Sze

Chairperson

Lai Yee Tung, Hitomi (5B)

Vice-chairperson

Chua Ka Hiu (5C)

Secretary

Pang Lok Hei (5D)

Financial secretary

Wan Pak Kit (5C)

General affairs

Wong Richard Tsai (5C)

Publicity secretary

Poon Kin Wai (5D)

Recreation

Chan Chun Long (5C)

Student Coordinators

Li Chun Yin (5A)

 

Group

Art Society

 

Teacher Advisors

Ms. Lai Ming Shan

Chairperson

Lai Shun Yin (4D)

Vice-chairperson

Sze Siu Wai (4A)

 

Hui Kit Ying  (3A)

Financial secretary

Chan Pak Hong (4A)

Secretary

Cheung Yee Lun (4D)

Publicity secretary

Lum Wai Hang (3A)

 

Lui Lok Yee (2C)

 

Hon Wai Yin (2B)

 

Group

Music Society

Teacher Advisors

Ms. Wong Ka Wei

Chairperson

Leung Ka Hui (5B)

Vice-chairperson

Cheng Hoi Yau (4D)

Secretary

Ting Cheuk Yu (3A)

Financial secretary

Chan Cho Man (2B)

Recreation Secretary

Sze Siu Wai (4A)

Lo Wing Si (2D)

Student Coordinators

Leung Po Yi (3A)

Lo Lai Shan (3A)

 

 

Group

Sports Society

 

Teacher Advisors

Ms. Shing Sin Mei

Chairperson

Wan Peiru (3C)

Vice-chairperson

Lui Ying Yeung (3C)

Secretary

Lin Kam Chun (3A)

Financial secretary

Wong Chun Nam (3B)

Committee members

Wong Hei Yu (2A)

Lam Sui Kwan (3B)

Woo Hin Ting (3B)

Lam Man Chun (3C)

 

Group

Darts Club

 

Teacher Advisors

Ms. Fan Pui Ha

Ms. Chow Man Hing

Chairperson

Lai Pak Lun (5D)

Vice-chairperson

Ho Ka Yan (5C)

Secretary

Lai Sin Man (5C)

 

Group

Reading Club

Teacher Advisors

Ms. Lam Yee Shan

Chairperson

Lee Ying Kwan (2D)

Vice chairman

Lam Shing Hei (2C)

Financial secretary

Ng Man Lok (2B)

 

Performing arts teams

Team

Moderators

Captain

 

Drama Team

Ms. Chan Him Yau Hannah

Ms. Fan Chun Yi Chloe

Li Chun Ho (4B)

 

Dance Team

Ms. Sze Wai Yeung

Ms. Hoi Hong Hong

Ng Yuk Mei (4A)

 

 

Service teams

Team

Teacher Advisors

Captain

 

Red Cross

Mr. Kwok Chak Kwan

Poon Cheuk Lam (5D)

 

Scouts

Ms. Ng Lai Fun,

Mr. Yeung Chun Ping

Wong Jun Ri (4D)

 

Website: http://group.scout.org.hk/chw174/

 

 

Others

Team

Teacher Advisors

Captain

Debating Team

Ms. Ng Wai Yee

Ma Fai Chung (5C)

 

Sports teams

Team

Teacher Advisors

Captain

Badminton Team (Boys)

Ms. Ng Man Yan

Chan Ho Ting (2B)

Chan Ho Yin (2C)

Badminton Team (Girls)

Ms. Ng Man Yan

Woo Hin Tung (3B)

Sit Yin Sum (3D)

Table Tennis Team (Boys)

Mr. Ng Tat Shing

Chua Yan Zong (5D)

Table Tennis Team (Girls)

Mr. Ng Tat Shing

Cheung Hoi Laam (2D)

Swimming Team (Boys)

Ms. Shing Sin Mei

Mr. Ho Kin Lok

Ng Ho Ping (2B)

Cheung Ka Ming (5B)

Swimming Team (Girls)

Ms. Shing Sin Mei

Mr. Ho Kin Lok

Lo Ching Lam (2C)

Cheung Pak Yan (2D)

Lai Bo Man (4D)

Volleyball Team (Girls)

Ms. Yu Hoi Yi

Yau Wan Si (4B)

Fencing Team

Mr. Lee Wang Sze

Fung King Ho Matthew (4A)

Archery Team

Ms. Shing Sin Mei

Lam Shing Hei (2C)

Wu Ching Yi (3D)

Indoor Rowing Team

Ms. Shing Sin Mei

Cheng Lok Yiu (2B)

Lam Sui Kwan (3B)

Wong Hiram (4A)

Ho Ka Yan (5C)

Rope Skipping Team

Ms. Yung Lai Kuen

Lau Man Yi (4B)

Basketball Team (Boys)

Mr. Ho Kin Lok

Mr. Fong Lap Yan

Lau Ka Sing (2B)

Sze Chun Kit (2B)

Leung Ka Ho (4B)

Tong Shing Hon (6A)

Basketball Team (Girls)

Mr. Ho Kin Lok

Ms. Wong Ka Man

Chan Huen Regina (2A)

Lam Ying (5B)

Football Team (Boys)

Mr. Ho Kin Lok

Mr. Cheung Sin Yeung

Lee Ho Wang (2B)

Cross Country Team

Ms. Shing Sin Mei

Mr. Ho Kin Lok

Chan Ho Wang (2D)

Chan Yuk Wah Jade (2D)

Lui Yiu Shing (5B)

Athletics Team

Ms. Shing Sin Mei

Mr. Ho Kin Lok

Chan Ho Wang (2D)

Cheung Hoi Laam (2D)

Lai Tze Pan (5C)

Cheung Hoi Laam (5C)